Finále Ligy majstrov v Mníchove bude zvlášť významné pre jedného z hráčov Interu Miláno. Arménsky stredopoliar Henrikh Mchitarjan by sa v prípade triumfu stal ešte len tretím človekom v histórii, ktorý by vyhral všetky tri súčasné európske klubové súťaže.
Ako prvý to dokázal tréner Jose Mourinho. Ten vyhral Ligu majstrov s Portom (2004) i Interom Miláno (2010), Pohár UEFA s Portom (2003) a nástupnícku Európsku ligu s Manchesterom United (2017) a na lavičke AS Rím získal triumf hneď v historicky prvom finále Konferenčnej ligy (2022).
Ako prvý ho z hráčov napodobnil Emerson Palmieri. Ten ako hráč FC Chelsea vyhral najprv Európsku ligu (2019), potom Ligu majstrov (2021) a krásnu sériu v štýle „európsky triumf každý druhý rok“ zavŕšil už ako hráč West Hamu v Konferenčnej lige (2023).
Napodobniť ich môže 36-ročný Henrikh Mchitarjan. Jeho dva triumfy súvisia s Josém Mourinhom, ktorý si ho podobne ako Nemanju Matiča brával do klubov, v ktorých trénoval.
Armén tak má na konte triumf v Európskej lige v drese Manchesteru United a v Konferenčnej lige ako hráč AS Rím. Ak v Mníchove uspeje milánsky Inter, trofejný trojlístok bude kompletný.
Vzdelanie a umenie
Rodák z Jerevanu vyrastal vo Francúzsku, kde hral jeho otec Hamlet Mchitarjan futbal za už neexistujúci klub ASOA Valence a pomohol mu k postupu do tretej ligy. Keď vás zaujme krstné meno otca, tak áno, Mchitarjanovci sa nikdy netajili tým, že majú umelecké sklony a že nechcú fungovať v príliš konzervatívnej línii.
Vo Francúzsku mladý Henrikh pričuchol k futbalu. Chodil s otcom na tréningy, sledoval, mal v ňom prvý vzor. Žiaľ, zažil aj prvú ranu osudu. Keď mal sedem rokov, jeho otec zomrel. Nádor v mozgu mu objavili neskoro.
Mal len 33 rokov… „Keď by žil, všetko by bolo inak. Ale verím, že ma vidí a je na mňa hrdý…,“ povedal pre Armenpress Henrikch Mchitarjan. Zvyšok rodiny sa zaťal a zomkol. Sústredil sa na jeho talent. Bol rôznorodý. Vynikal vo všetkých športoch, do ktorých sa pustil. Samozrejme, jednotkou bol futbal.
Po mame, hudobníčke, má hudobný sluch. Hrá na klavír, počúva vážnu hudbu. Má talent na jazyky. Dnes ich plynulo ovláda osem! Arménčinu, ruštinu (starú mamu mal Rusku) a francúzštinu sa naučil ešte v detstve. Potom k nim pribudla portugalčina a možnosť, že by v štrnástich rokoch zúročil svoj futbalový talent v Brazílii.
Vrátil sa však do Arménska, kde potom študoval ekonomiku na jerevanskej pobočke Petrohradskej univerzity. Ďalšie jazyky pribúdali podľa futbalových pôsobísk. Začal na Ukrajine (Metalurg Doneck, Šachtar Doneck). V doneckej Donbass Arene, ktorá dnes stoji smutne opustená ako memento hrôz vojny, mali krásny zvyk, že po góloch hráča nasledovali hudobné zvučky z krajiny, z ktorej pochádzal.
Keď dal gól Henrikh Mchitarjan, z reproduktorov sa ozývali tóny slávneho Šabľového tanca od jeho krajana Arama Chačaturjana. Nasledovalo pôsobenie v Dortmunde, Manchesteri United, Arsenale, rímskom AS a teraz v Interi Miláno. A okrem ukrajinčiny a nemčiny aj angličtina a taliančina.
Zakázané meno
V máji 2019 sa Arsenal dostal do finále Európskej ligy, v ktorom sa v azerbajdžanskom Baku stretol s FC Chelsea. Každý, kto len okrajovo nahliadol do problémov geopolitiky pod Kaukazom, vie, že Arménsko a Azerbajdžan sú ako pes a mačka.
Genocída Arménov začiatkom 20. storočia ešte v osmanskej ére, etnické problémy pri rozpade ZSSR, vojna o Náhorný Karabach… Henrikh Mchitarjan ako hráč Arsenalu do Baku nakoniec nevycestoval, keďže azerbajdžanská strana nevedela zaručiť jeho bezpečnosť.
Arsenal hral bez jedného zo svojich kľúčových hráčov a prehral 1:4. Vo fanshopoch Arsenalu sa vtedy výrazne zvýšil predaj dresov s menovkou Mchitarjan. V Baku sa to potom hemžilo fanúšikmi Arsenalu v dresoch s menom Arména, ktorý nemohol vycestovať.
Azerbajdžanské bezpečnostné sily? Neprekvapili. Policajti poctivo chodili za tými, ktorí mali na sebe dresy s menom Mchitarjan a nútili ich dať si ich dole.
Pred rokmi zahanbil Slovákov
Slovenský futbal naňho narazil v kvalifikácii na Euro 2012. Veľmi kruto. Proti reprezentácii Arménska náš tím pod vedením Vladimíra Weissa st. neuspel. Najprv prehral v Jerevane 1:3, keď jeden gól domácich do siete Jána Muchu ml. strelil práve Henrikh Mchitarjan.
Ešte viac si slovenskí fanúšikovia pretierali oči po odvetnom zápase v Žiline. Na svetelnej tabuli bolo skóre 0:4, pričom jeden gól strelila opäť najväčšia hviezda Arménov. Všetky štyri góly dosiahli Arméni v druhom polčase. „Gratulujem súperovi k výhre a výbornému výkonu v druhom polčase, kde sme my vyhoreli.
Prvý polčas z našej strany bol dobrý. Ale keď nedáme gól, nemôžeme vyhrať. Mali sme tri až štyri čisté šance,“ povzdychol si vtedy Vladimír Weiss. Arméni sa v kvalifikácii dokonca rozbehli tak, že mali šancu postúpiť na Euro 2012, na ktorom sa z našej skupiny nakoniec predstavilo Rusko a Írsko.
Chvála od Bobana
Do Interu prišiel ako voľný hráč v júli 2022. Postovo sa trochu posunul. Kým Na Ukrajine, v Nemecku a Anglicku bol útočník, v Taliansku hráva ďalej od bránky súpera. „Mchitarjan je skutočne výnimočný. Nezabúdajme, že bol útočník.
Celý život hral na poste druhého útočníka, potom prišiel do Talianska a hral ako krídelník. A teraz sa stal dokonalou osmičkou,“ vychválil ho v štúdiu Sky Sport Italia bývalý skvelý chorvátsky záložník Zvonimir Boban.
V júni 2023 nastúpil ako prvý arménsky hráč v histórii vo finále Ligy majstrov. Už vtedy mohol získať spomínaný trofejný trojlístok, ale proti bol Guardiolov Manchester City. Teraz je 95-násobný reprezentant Arménska a až 12-násobný najlepší futbalista svojej krajiny presvedčený o tom, že Inter Miláno vo finále uspeje.
Aj preto, že vyradil famóznu Barcelonu. „Dali sme všetko. Verili sme až do konca. Boli sme spojení ako jeden tím. Sú to neuveriteľné pocity,“ vyznal sa na svojom konte na sociálnej sieti X Mchitarjan.