reklama
17. júl 2025 o 15:14

Navliekol sa do igelitu a privodil si horúčku 40 stupňov Celzia. Čo robia cyklisti na Tour, aby sa schladili?

Ľad má pre cyklistov počas horúcich dní hodnotu zlata.

Mathieu van der Poel sa ochladzuje počas 12. etapy Tour de France. Mathieu van der Poel sa ochladzuje počas 12. etapy Tour de France. (zdroj: TASR/AP)
Písmo: |

V posledných dňoch na seba cyklisti na Tour lejú celé fľaše vody, pod dres si dávajú ľad, v cieli si obliekajú ľadové ochladzovacie vesty a ponárajú sa do ľadového kúpeľa.

Ľudské telo funguje ako reaktor. Pri premene potravy na energiu vzniká teplo. Čím viac energie ľudské telo využíva, tým viac tepla bunky produkujú. V chladnom období je to skvelé. Na to aby ste sa zahriali sa stačí rozhýbať a zahrejete sa.  

Lenže telo je schopné vyprodukovať toľko tepla, že za hodinu by ste do varu priviedli pol litra vody.  

Čo s tým horúčavách, keď má človek pocit, že sa sám uvarí? Aj v tomto prípade bunky produkujú teplo a vôbec nie málo.  

Ak sa prehrejete, je to koniec

Od istej teplotnej hranice je preto pohyb a športovanie neúnosné. Keď je okolitá teplota vyššia ako telesná, nedokážete sa ochladzovať. Hrozí vyčerpanie, dehydratácia, kolaps. Aj lekári v horúčavách radia vyhýbať sa pobytu na slnku a obmedziť fyzické aktivity na minimum. Lenže povedzte to cyklistom na Tour de France... 

reklama

Do pedálov šliapu aj v páľave.  

Jediná možnosť ako to v zdraví zvládnuť je neustále sa ochladzovať. Počas 4 – 5 hodín dokáže cyklista spotrebovať 14 fliaš vody, teda približne 7 litrov.  

GreenEDGE Cycling: 🇫🇷 #TDF2025

Ice, ice, baby 🧊🧊 It’s going to be another hot one today 🥵 https://t.co/1mSIn2UR0N

Pitný režim je základ. Športovci musia piť oveľa viac ako bežný človek. Za hodinu liter až 1,5 litra. Žalúdok má svoje limity.

Aj v prípade že doň nalejete viac tekutín, nedokáže všetko hneď spracovať. Dokáže absorbovať približne 1,3 až 1,6 litra za hodinu. Aj preto sa pretekári v horúcich dňoch neustále polievajú vodou. Ochladzuje to rovnako. 

“Využívame rôzne soli zarobené s vodou. Napríklad magnézium proti kŕčom. Treba piť stále,” vraví slovenský reprezentant Matúš Štoček. “Musíte si dávať pozor, pretože ak sa organizmus prehreje, skončili ste.”  

Voda alebo jontové nápoje vo fľašiach nie sú ľadové. Nápoje sú vychladené. Liať ľadovú vodu do rozhorúčeného tela je nebezpečné a bol by to pre telo teplotný šok.

reklama

Uvarený Pogačar hlásil: Som mŕtvy

Ľadom sa chladia cyklisti tým, že si ho dávajú pod dres. Okrem toho sa oblievajú vodou, prípadne si dávajú vychladené športové gely. Niektoré tím dokonca robia aj mrazenú drť z iontových nápojov.  

Mattias Skjelmose má na sebe ľadovú vestu pred štartom etapy na Tour de France. Mattias Skjelmose má na sebe ľadovú vestu pred štartom etapy na Tour de France. (zdroj: TASR/AP)

Pri fyzickej aktivite však teplota telesného jadra stúpa a počas aktivity presiahne aj 38 stupňov Celzia, čo je už celkom slušná horúčka. Ľudské telo má svoje prirodzené ochranné mechanizmy.

Ak telesná teplota prekročí istú hranicu, spustí sa záchranná akcia. Dôležité je totiž prežiť a vtedy telo nasmeruje svoj energiu do toho kľúčového - distribúcie tepla z telesného jadra.  

Zvýši sa prúdenie krvi do pokožky a naopak obmedzí sa jej tok do svalov. Je to bod, kedy športový výkon klesne takmer na nulu.  

Tadej Pogačar zažil podobný stav v roku 2023 pri stúpaní na Col de la Loze. V pláne mal útočiť a obrať Jonasa Vingegaarda o žltý dres. Miesto toho dychčal, tiekol z neho pot, mal rozopnutý dres. Sily ho opustili a do vysielačky zahlásil: “Mám dosť. Som mŕtvy.”  

reklama

Nór ukázal modernú cyklistiku

Existuje však možnosť ako sa na to pripraviť. Hoci to môže vyzerať až bizarne.  

“Toto je moderná cyklistika,” napísal na instagrame Nór Tobias Johannessen ku krátkemu videu.  

Ak ho niekto videl pri tréningu, musel sa pýtať, či má všetkých päť pokope. Na hlave mal vrecko na opad, celý bol v plastovom obleku, pod ním mal 5 vetroviek a nechýbali teplé rukavice. Nechystal sa na polárnu výpravu.

Naopak pri vonkajšej teplote 25 stupňov si vyrobil saunu na bicykli. Jeho telesná teplota počas tréningu stúpla na 39,6 stupňa Celzia a vypotil dva a pol litra tekutín.  

Znie to šialene, ale cieleným tréningom v teplom prostredí sa telo postupne adaptuje. Medzi cyklistami sa tento typ prípravy rozširuje. Vzhľadom na vysoké teploty na Tour sa stáva samozrejmosťou.

reklama

Napríklad aj Jonas Vingegaard mal na sebe počas teplého počasia na tréningu dlhorukávový dres. Nešiel do extrému ako Johannessen, ale tiež zvýšil svoju teplotu v tréningu.

Tour de France navštívili zlodeji. Prečo si robia zálusk na bicykle a v ktorom tíme majú najdrahšie vybavenie?
Súvisiaci článok
Tour de France navštívili zlodeji. Prečo si robia zálusk na bicykle a v ktorom tíme majú najdrahšie vybavenie?

Čo tým človek dosiahne?  

Zlepší sa termoregulácia, telo môže prirodzene zvýšiť množstvo plazmy v krvi a zvyšuje sa vytrvalosť v extrémnych podmienkach. V horúcich etapách má takto pripravený pretekár navrch.

Tím Jayco AlUla má presný postup, ktorý aplikuje v horúcich etapách. Okrem pitného režimu, ľadu, je v ňom napríklad vkladanie ľadu pod potítka na rukách alebo vloženie dlaní do chladného vodného kúpeľa v cieli.

"Potítko s ľadom vás neschladí, ale berieme do úvahy signál teplotných senzorov pre mozog, že telo sa ochladzuje. Skvelé fungujú chladené uteráky, ktoré dostávajú jazdci v cieli," vravel pre cyclingweekly Dan Guillemette z tímu Jayco.

reklama

Vo štvrtok v prvej pyrenejskej etape bolo na štarte v Auch 32 stupňov Celzia. V cieli v stredisku Hautacam hlásila predpoveď 28 stupňov, čo je vysoká hodnota vzhľadom na nadmorskú výšku 1520 metrov.

Prémiový obsah

Jaroslav Halák ukončil v štyridsiatke kariéru.
Šéf najúspešnejšieho slovenského hádzanárskeho klubu Miloslav Chmeliar spokojne tlieska hráčom Tatrana Prešov.

Hádzaná nie je futbal, ale prvý muž Tatrana svoju voľbu neľutuje

Mecenáši - seriál denníka Šport o ľuďoch, ktorí financujú slovenský šport.

Mia Pohánková pred večerou šampiónov Wimbledonu 2025 s mamou, trénerom Róbertom Gašparetzom a svojím agentom (vľavo).

Nechodíme do kostola s prianím dostať rebríčkovo slabšiu súperku, vraví otec našej juniorskej wimbledonskej šampiónky

Ľuboša Pohánku zaskočila sila emócií po dcérinom triumfe na londýnskej tráve.

Kelvin Ofori v nedeľňajšom prípravnom zápase proti FC Midtjylland.
reklama
reklama
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu