Medzinárodná boxerská asociácia (IBA) ako strešný orgán sa dostal do problémov už v roku 2019, keď bol terčom kritiky pre problémy s financovaním, integritou zápasov a spôsobom ich rozhodovania.
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) vtedy pozastavil IBA činnosť a o štyri roky neskôr ju vylúčil z olympijského hnutia. Boxerské súťaže v Tokiu 2020 aj Paríži 2024 organizoval MOV a hrozilo, že v Los Angeles už box nebude figurovať v programe vôbec.
MOV však nedávno uznal ako novú riadiacu organizáciu amatérskeho boxu World Boxing a exekutíva ho opäť zaradila do programu hier. V závere marca padla definitíva na zasadnutí MOV v Grécku.
„Môžeme sa tešiť na skvelý boxerský turnaj v Los Angeles," informoval vtedy dosluhujúci prezident Thomas Bach, ktorý tak odovzdal svoju funkciu Kirsty Coventryovej s čistým stolom aj ohľadom boxu.
Žiadne prekvapenie
Dianie v Grécku pozorne sledoval celý boxerský svet vrátane zástupcov Slovenska.
„Takéto rozhodnutie som očakával, aj keď scenáre mohli byť rôzne. Veril som však, že sa nájde riešenie, vďaka ktorému bude náš šport naďalej olympijský. Zvlášť v USA a Los Angeles, kde je box mimoriadne populárny. Som rád, že to vyšlo,“ povedal nám hlavný reprezentačný tréner SR Pavol Hlavačka.
Celý proces trval niekoľko rokov a nebol jednoduchý. „V prvom rade bolo nutné založiť novú svetovú organizáciu, ktorou je World Boxing. Postupne všetky kroky smerovali k tomu, že sa to podarí a v súčasnosti už aj my patríme pod World Boxingu, ktorý dostal olympijský status. Môžeme tak pokračovať v príprave smerom k Los Angeles.“
Bolo by fantastické, keby sme mali tretíkrát po sebe pod piatimi kruhmi svojho reprezentanta.“
Slovenská boxerská federácia (SBF) už niekoľko dní patrí do World Boxingu. S prijatím nebol žiadny problém.
„Nová svetová organizácia prijíma všetky národné federácie, ktoré o to požiadajú. Bolo potrebné splniť určité kritériá, s ktorými Slovenská boxerská federácia nemala žiadny problém. Zaslali sme potrebné dokumenty a prijali nás za člena s tým, že momentálne má veľa krajín vrátane Slovenska dvojité členstvo, keďže patria aj do IBA. Obe organizácie to vzájomne tolerujú, no smerom k OH 2028 sa zrejme všetci postupne preklopia do World Boxingu,“ myslí si Pavol Hlavačka.
Predstavitelia SBF boli už aj na kongrese WB v Prahe, na ktorom sa založila jeho kontinentálna podnož European Boxing. Sídlo bude mať v českej metropole a organizovať bude európske šampionáty.
Kľúč ešte neznámy
Na OH 2020 v Tokiu sa predstavil Andrej Csemez ako prvý slovenský boxer od Atlanty 1996 a vlani sa do Paríža prebojovala Jessica Triebeľová. Historicky prvá Slovenka v olympijskom ringu.
„Naša ambícia je, aby sme sa neustále zlepšovali a boli pripravení na olympijské kvalifikácie. Postupový kľúč a počty turnajov ešte nepoznáme, mali by ho zverejniť až na budúci rok. Pracujeme však na tom, aby sme mohli reálne bojovať o postup do Los Angeles. Bolo by fantastické, keby sme mali tretíkrát po sebe pod piatimi kruhmi svojho reprezentanta. Dostať tam však boxera, alebo boxerku, je mimoriadne náročné. Rovná sa to zisku medaily na majstrovstvách sveta,“ je presvedčený tréner Hlavačka.
Momentálne vidí väčšiu šancu u žien, medzi ktorými sú medailistky z ME a tiež čerstvá bronzová medailistka z MS v srbskom Niši Miroslava Jedináková.
„Súčasná situácia v reprezentácii sa vyvíja tak, že naše dievčatá nosia cenné kovy z veľkých medzinárodných podujatí pravidelne. Medzi mužmi prebehla generačná výmena. S výnimkou jedného-dvoch chalanov patria všetci do kategórie do 22 rokov. Sú teda v procese zbierania skúseností. Zo žien počas OH 2028 budú v ideálnom boxerskom veku Jessica Triebeľová, Mirka Jedináková, Nicole Ďuríková, taktiež Tamara Kubalová a doplniť ich môže aj Bibiana Lovašová, ktorá je teraz v kategórii do 22 rokov. Tieto všetky by mohli zabojovať v kvalifikáciách,“ doplnil Pavol Hlavačka.