Minimálne trom mužským basketbalovým klubom je slovenský ligový rybník primalý, a tak ich na jeseň preverí medzinárodná konkurencia. Patrioti Levice túžia okúsiť basketbalovú Ligu majstrov, BC Prievidza sa chce vrátiť do Európskeho pohára FIBA a Slovan Bratislava uprednostnil privátnu ENBL - basketbalovú ligu Európskeho severu, či Severoeurópsku ligu.
Aj keď sa vraví do tretice všetko dobré, predošlé tri pokusy preniknúť do Ligy majstrov sa pre Levičanov neskončili úspešne. Zatiaľ najďalej došli hneď pri prvej účasti, v ročníku 2022/23, až do finále kvalifikácie.
Skúsia to po štvrtý raz. Priamo do skupinovej fázy bolo nasadených 29 družstiev. Slovenský šampión medzi nimi chýba, keďže naša krajina nemá dostatočne vysoké postavenie v rebríčku pre nasadzovanie do BLM, kde jej patrí dvadsiata priečka.
Hoci v ňom medziročne poskočila o päť miest, Levice sa opäť musia pobiť o jednu z troch zostávajúcich miesteniek.
Tri zápasy do cieľa
Lenže o tie zvyšné tri miesta sa uchádza dovedna dvadsaťštyri kvalitných európskych tímov!
Patrioti sa ocitli v tzv. majstrovskej vetve, kde ich priamu konkurenciu tvoria cyperský Petrolina AEK Larnaka, estónsky Kalev/Cramo, bulharský Rilski Sportist, dánsky Bakken Bears, gruzínske BC Kutaisi, holandskí Heroes Den Bosch a kosovský celok KB Trepča.
Táto partia si dá v septembri (od 23. do 28.) rendez-vous v bulharskom meste Samokov, ktoré ako dejisko kvalifikačných turnajov po dvoch rokoch vystrieda tureckú Antalyu.
„Žiadny slovenský tím ešte v Champions League nehral a to je pre nás azda najväčšou motiváciou. V kvalifikácii sme sa predstavili tri roky po sebe. Vieme, aká je tam kvalita súperov.
Ale vieme aj to, že v nadchádzajúcej edícii nie je v našom pavúkovi žiadny supertím, s ktorým by sa nedalo hrať. Všetky tie družstvá sú na podobnej úrovni.
Len troška šťastia, dobre zložený tím a tri víťazstvá nás môžu posunúť do súťaže, o ktorej už tri roky tajne snívame a snažíme sa spraviť maximum, aby sme sa do nej dostali,“ hovorí generálny manažér Ladislav Garaj.
Levičania už vedia, že prvou previerkou bude spomínaná Larnaka, ktorá im predvlani vystavila stop hneď v prvom zápase. Ak uspejú, v semifinále ich čaká lepší z dvojice Kalev/Cramo – Rilski.
A ak zvládnu aj túto prekážku, vo finále narazia na najlepšieho z druhej polovice pavúka. V prípade triumfu by v skupinovej fáze štartovali v F-skupine, kde sa predstaví grécky tím AEK Atény, lotyšský VEF Riga a maďarský šampión Szolnoki Olaj.
Ide aj o peniaze
A keby to nevyšlo? Ak Patrioti vypadnú v ktorejkoľvek fáze kvalifikácie BLM, nemusia zúfať. Majú totiž istú účasť v skupinovej fáze EP FIBA. Na druhej strane, rozdiel je aj vo financiách.
Hoci presná výška rozpočtu je medzi tímami SBL tabu, účasť v európskych pohároch stojí „čosi“ navyše. „Už v minulosti som povedal, že náklady na vyššiu kvalitu hráčov, cestovanie a všetko s tým spojené, sú kdesi na hranici stotisíc eur a viac.
Tomu musí byť prispôsobený rozpočet. Samozrejme, je to aj o tom, akých súperov dostanete. V čom je ale rozdiel medzi LM a EP FIBA, v prípadne postupu do Champions League by sme od organizácie hneď dostali 50-tisíc eur a nemali by sme žiadne výdaje spojené s rozhodcami.
Už hneď tam je rozdiel a suma, o ktorej sa bavíme, že nás stojí navyše, by sa do väčšej miery zmazala.
Vo FIBA Cupe totiž platíte rozhodcov sa ich výkon, hradíte im cestovné, ubytovanie. Liga majstrov je teda lukratívnejšia súťaž.
Stále sa to nedá porovnávať s futbalom, ale je to vyšší level a aj preto sa tam túžime dostať,“ objasňuje manažér Garaj.
Pokiaľ ide o ďalšie dva celky, ktoré sa rozhodli okúsiť zahraničnú konkurenciu, sú v trocha odlišnej situácii. Inter Bratislava skončil v uplynulom ročníku SBL na druhej priečke.
Slovan ako nástupnícka organizácia by sa ako vicemajster mohol pokúsiť o štart v EP FIBA, kde už v minulosti opakovane pôsobil. Lenže jeho cesta by s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou viedla cez kvalifikáciu. A v nej by „belasí“ mohli aj nemuseli uspieť.

Rozhodli sa preto ísť inou cestou: Inter bol senzáciou uplynulého ročníka kvalitne obsadenej a profesionálne manažovanej nadnárodnej ENBL, kde zdolával celky ako spomínaný dánsky Bakken, poľská Legiu Varšava, či bundesligový Bamberg, bez prehry postúpil na Final Four a nakoniec, trocha smolne, skončil štvrtý.
Keďže ENBL prináša súperov a konfrontácie na úrovni skupinovej fázy EP FIBA, neprekvapuje, že Slovan uprednostnil istotu pred zradnou kvalifikáciou.
Tú si však opäť zahrá Prievidza. Vlani v nej uspela. V odvete proti maďarskému Alba Fehérvár síce prehajdákala sedemnásťbodový náskok z prvého stretnutia (102:85), keď v druhom prehrala o rovných dvadsať (84:104), ale ako jeden z troch tzv. lucky loserov sa predsa len do skupinovej fázy pozrela.
A rozhodne nebola len do počtu! Spomeňme si, že Levičanov i Prievidžanov od postupu do ďalej fázy delilo len o čosi lepšie skóre. V tabuľke druhých tímov obsadili siedmu a ôsmu priečku. Postupovalo šesť najlepších...
Ešte jeden legionár pribudne
Zatiaľ poslednou akvizíciou Levičanov, ktorých naďalej povedie tréner Michal Madzin s asistentom Ladislavom Lutovským, je 24-ročný austrálsky pivot Akol Mawein. Rodák z Južného Sudánu je čerstvý najužitočnejší zahraničný hráč gruzínskej ligy.
Pred ním Patrioti predstavili dvoch amerických rozohrávačov: 27-ročného Willa Cariusa, o rok staršieho Rickeyho McGilla, a tiež ich krajana, 27-ročného krídelníka Andreho Wessona.
Už skôr predĺžili kontrakt s 28-ročným fínskym reprezentačným rozohrávačom či krídlom Aatum Kivimäkim. Ešte jeden legionár by mal pribudnúť, ako potvrdil aj Ladislav Garaj.
„Nechávame si ešte priestor, aby sme v našich podmienkach vyťažili maximum a získali takého hráča, ktorý by mohol byť rozdielový a mohol by nám pomôcť splniť si naše sny," povedal Garaj.
Pokiaľ ide o slovenskú časť kádra, tvorí ju ostrieľaný pivot Boris Bojanovský a z mladšej gardy Alex Krajčovič, Samuel Solčánsky, Patrik Pažický a Daniel Chaban.
Otázne je pokračovanie kapitána Davida Abrháma. Podľa zákulisných informácií by reprezentačný krídelník chcel okúsiť zahraničný angažmán.