Až tri cenné kovy získala na ME do 23 rokov v Rumunsku v súčasnosti najlepšia slovenská športovkyňa na hladkej vode, rodáčka zo Šamorína Bianka Sidová.
V nedeľu ste získali jedno zlato a dve striebra na ME do 23 rokov. Aký to bol pre vás deň v Pitešti?
„Úžasný! Veľmi som si ho užila. Určite to bol zatiaľ najúspešnejší deň v mojej športovej kariére. Na prekvapenie som neprežívala žiadny stres.“
Vďaka tomu, že ste boli na šampionát dobre pripravená a vopred ste rátali s troma finálovými jazdami?
„Pripravená som bola ozaj maximálne. Áno, vopred sme predpokladali, že by som mohla mať v záverečný deň tri finálové súťaže. Našťastie, boli medzi nimi dostatočné prestávky. Vedela som sa dostať do potrebnej fyzickej i psychickej pohody.“

Voľné dni jej neuškodili
Všetky postupy do finále ste si vybojovali už vo štvrtok a potom ste mali dva voľné súťažné dni. Prišli vám vhod, alebo bolo to čakanie pridlhé?
„Neuškodilo mi to, hoci tam boli aj chvíle nudy. V Rumunsku vládla veľká horúčava, a preto som cez deň ani veľmi nešla von. Potrebné tréningy sme absolvovali zavčasu ráno, alebo neskoro večer. Ušetrila som nielen súťažné jazdy, ale aj sily na tú úspešnú nedeľu.“
Poďme postupne po vašich finálových medailových jazdách. Začnite individuálnou disciplínou.
„V ,kájednotke’ mi nevyšiel prvý záber. Akoby som necítila poriadne vodu, v úvodných metroch som dosť stratila. Rýchlo som však chytila správne traťové tempo a bola som najrýchlejšia v druhej polovici finále. To ma tiež potešilo.“
S Rékou Bugárovou ste v K2 získali úspechy už aj v minulosti. Trúfali ste si teraz na zlato?
„Vždy chceme zvíťaziť. A hoci sme mali vydarený štart a veľmi, veľmi sme chceli byť najrýchlejšie, nevyšlo nám to. Prvenstvo nám ušlo tesne, ale aj zo striebra sme mali ohromnú radosť.“
Šikovne sa vyhli riase na vode
Váš tréner Eugen Honti nám po finále K2 hovoril, že vás pribrzdila riasa. Ako ste to vy videli z lode?
„Najdôležitejšie bolo, že tú nešťastnú riasu zbadala dosť zavčasu Réka a stihla našu loď jemne odkloniť. Neviem, ako by sme boli dopadli, keby sa nám namotala na kormidlo. Inak, bolo tam priveľa rias, napriek tomu, že organizátori sa usilovali vodu od nich vyčistiť. Je zbytočné zamýšľať sa, že keby tam nebola tá riasa... Ani v našom športe ,keby’ nemá význam.“
Má prvé európske zlato
Na záver vašich vystúpení v Rumunsku prišlo zlato v K4. Ako hodnotíte tento veľký úspech?
„Je to až fantastické. Veď sme prvé Slovenky, ktoré získali zlato v K4. Urobili sme v tom revolúciu. A to napriek tomu, že sme v príprave mali najmenej času venovať sa práve tejto disciplíne. Ukázali sme však všetko, čo v súčasnosti vieme. Bola to vynikajúca finálová jazda. Pre mňa osobne významná aj v tom, že už mám aj európske zlato. Takúto medailu som doteraz vybojovala ešte len na MS ako juniorka v Szegede.“
Tam ste boli pred troma rokmi najrýchlejšia v K1 na kilometri. Nechýba vám teraz trochu tá tisícmetrová trať? Už ste naplno päťstovkárka?
„Vždy som sa viac sústreďovala na päťstovku, keďže je to olympijská vzdialenosť. Tisícka mi išla pritom akosi automaticky dobre, ale nebola to moja priorita. V tomto roku som ju v podstate vynechala. Je však možné, že sa k nej ešte niekedy vrátim.“
O necelé tri týždne, počas štvrtého júlového týždňa, vás čakajú majstrovstvá sveta do 23 rokov v portugalskom Montemore-o-Velho. Aj tam si trúfate štartovať vo všetkých troch disciplínach, v ktorých ste teraz v Pitešti získali medailu?
„Najradšej by som si zopakovala program z Rumunska. Tréneri Eugen Honti a Csaba Hüttner, ktorým veľmi verím, však rozhodnú, či by som to všetko aj tam zvládla. Tamojší program môže byť iný než bol na ME, zatiaľ sme ho spolu presne ani nenaštudovali.“
Medaily Bianky Sidovej
Šamorínčanka Bianka Sidová, narodená 27. januára 2004, vynikala už ako juniorka. Túto vekovú kategóriu do 18 rokov zavŕšila na medzinárodnej vode ziskom piatich medailí z MS (1 zlato, 3 striebra, 1 bronz) a troch kovov z ME (0 – 2 – 1). Jediné svetové zlato vybojovala v K1 na 1000 m v Szegede 2002.
V kategórii do 23 rokov začala zbierať medaily (spolu tri) vlani. Najprv vybojovala európsky bronz na Zemníku v K2 na 500 m s Rékou Bugárovou, potom na MS v Plovdive dve striebra, sama v K1 na 1000 m a v K2 na 500 m znova s Bugárovou.
Teraz už má šesť „dvadsaťtrojkových“ kovov, keďže na ME v Pitešti sa postupne tešila na 500 m zo striebra v K1, v K2 s Bugárovou a napokon so zlata v K4 s Bugárovou, Sofiou Bergendiovou a Hanou Gavorovou.