Štatistiky sú v hokeji čoraz viac lákavejšie. Nejde len o základné údaje, najlepších strelcov či najproduktívnejších hráčov. Ľudí zaujíma aj to, kto zastavil najviac pukov, či kto rozdal najviac bodyčekov.
Oficiálne zdroje pre slovenskú najvyššiu hokejovú súťaž tieto údaje neposkytujú, prípadne sú v nekompletnej forme. Existujú však stránky, ktoré ich zbierajú, napríklad InStat/Hudl.
Pripravili sme si pre vás lídrov piatich zaujímavých štatistických ukazovateľov, ktoré nesúvisia s produktivitou či pokročilou analýzou. Ide o prehľad nenápadných hrdinov extraligy sezóny 2024/2025. Údaje sú zo základnej časti a z InStat/Hudl.
Čas na ľade: Trent Bourque (Poprad)
Lídrom odohraných minút bol popradský obranca Trent Bourque, ktorý v priemere odkorčuľoval vyše 24 min na zápas. Nasledoval Shawn Lalonde, ktorý hral za Nové Zámky priemerne 23:48 min na stretnutie, a britský obranca Zvolena Nathanael Halbert (23:10 min).
Bourque bol kľúčový obranca Popradu a nevynechal v sezóne ani jeden zápas. Nechýbal ani v presilovkách, kde hral priemerne 1:23 min na duel, ale skôr v druhej formácii - prednosť dostávali Oldrich Kotvan, Jake Cardwell či Ben Thomas.

Bourqueovou doménou boli skôr oslabenia, kde hral najviac zo všetkých bekov „kamzíkov“ – vyše dve a pol minúty na zápas.
Bourque je skôr nenápadný obranca s dobrými defenzívnymi schopnosťami. Do popradského tímu zapadol fajn, dokázal prispieť aj v ofenzíve. V 54 dueloch nazbieral 23 bodov (3+20), zbieral však najmä druhé asistencie, nie prvé.
Jeho silná stránka je v tranzičnej hre, najmä preberaní vyrazených pukov a ich vyvážaní z pásma. V Poprade nepokračuje, po sezóne prestúpil do fínskeho JYP.
Najvyťaženejší hráči extraligy (aspoň 10 zápasov):
Trent Bourque (Poprad) - 24:03 min
Shawn Lalonde (Nové Zámky) - 23:48 min
Nathanael Halbert (Zvolen) - 23:10 min
Miguel Tourigny (Žilina) - 23:04 min
Ben Thomas (Poprad) - 23:01 min
Vybojované fauly: Jakub Lacka (Nitra)
V získaných fauloch je absolútna špička nitriansky útočník Jakub Lacka, ktorého faulovali súperi až 41-krát. Sám si pripísal 22 nedovolených zákrokov (všetky na 2 min), ale získal o devätnásť faulov viac.
V oboch kategóriách je na prvom mieste – v získaných fauloch (druhý Matt Wedman z Banskej Bystrice ich mal 32) aj v rozdiele vylúčení (druhý bol Ján Petriska s +16).
Jeho absencia bola v priebehu play-off cítiť. Lacka sa oproti minulej sezóne veľmi posunul, keď zdvojnásobil svoj bodový zisk (z 20 na 44). Nejde iba však len o základné štatistiky. Keď sa pozrieme na pokročilejšie čísla, vychádza z nich veľmi dobre.
„Corgoni“ si s ním na ľade vypracovali 3,5 očakávaného gólu na 60 minút hry, čo prekonalo len zopár hokejistov. Sám Lacka nazbieral v hre piatich proti piatim 14 asistencií, čo ho radí na zdieľané tretie miesto. Zároveň patrí medzi najčastejšie bodyčekujúcich útočníkov. V najbližšej sezóne sa môže posunúť ešte ďalej, napríklad stále čaká na reprezentačný debut.
Najviac vybojovaných faulov:
Jakub Lacka (Nitra) - 41
Matt Wedman (Ban. Bystrica) - 32
Adam Lukošik (Slovan) - 30
Ján Petriska (Ban. Bystrica) - 29
Renars Krastenbergs (Michalovce) - 28
Hity: Martin Vitaloš (Nitra)
Pred odchodom do českej extraligy vládol tejto kategórii Dávid Mudrák, ktorý skončil prvý viackrát po sebe. Prvenstvo po ňom prevzal Martin Vitaloš z Nitry. Rozdal 153 bodyčekov, čo je poriadny skok oproti vlaňajším 72 hitom – teraz ich má na konte dvakrát viac.
Samozrejme, môže za to aj zvýšený čas na ľade. Vitaloš odohral o 250 minút viac než vlani a v priemere bol jeho ice time vyšší o takmer dve minúty na stretnutie. Značne sa však zvýšila aj jeho frekvencia – z vlaňajších 5,75 bodyčeku na 60 minút na tohtoročných 9,16. Druhý skončil Michal Kabáč z Michaloviec (109 hitov), tretí Vitalošov spoluhráč Filip Bajtek (104).
Dvadsaťštyriročný zadák bol najvyťaženejší slovenský obranca Nitry, priemerne hral 19:17 min na zápas. Hoci sa to na celkovej produktivite nepodpísalo (12 bodov v 52 dueloch), má slušné ofenzívne čísla, sedem z jeho desiatich asistencií bolo primárnych. Patrí tiež medzi najčastejšie strieľajúcich obrancov. Pozitívne je, že napriek tvrdej hre nie je často vylučovaný.
Najviac bodyčekov:
Martin Vitaloš (Nitra) - 153
Michal Kabáč (Michalovce) - 109
Filip Bajtek (Nitra) - 104
Martin Bodák (Michalovce) - 81
Oliver Turan (Poprad) - 76
Bloky: Nerijus Ališauskas (Sp. Nová Ves)
Kategória zblokovaných striel má rovnakého víťaza ako vlani. Litovský obranca Nerijus Ališauskas zastavil v minulej sezóne 102 pukov, tento rok ich bolo ešte o trinásť viac. Ako jediný hokejista sa dostal na trojciferné číslo.
Druhý Vojtech Zeleňák z Banskej Bystrice síce blokoval oveľa častejšie (9,61 bloku na 60 min oproti Ališauskasovým 6,75), odohral však podstatne menej minút.
Obranca Spišskej Novej Vsi je typický defenzívny zadák, ktorý prispieva najmä pri bránení. Na obrancu je pomerne málo vylučovaný. Okrem jedného trestu na 5+DKZ za bitku si pripísal len sedem dvojminútových. Sám bol pritom faulovaný až 20-krát.
Lepšie bol na tom iba Miguel Tourigny (23), Ališauskas má však lepší rozdiel vylúčení (+12) a celkovo v tejto štatistike patrí medzi najlepších hráčov ligy.
Inak je to však najmä defenzívny obranca, dopĺňajúci ofenzívnejšieho beka na vyvážanie pukov, vstupy do pásma či nachádzanie útočníkov v šanciach. Najbližšia sezóna bude pre neho štvrtá v drese „rysov“ a celkovo piata v extralige.
Najviac zblokovaných striel:
Nerijus Ališauskas (Sp. Nová Ves) - 115
Vojtech Zeleňák (Ban. Bystrica) - 97
Trent Bourque (Poprad) a Branislav Mezei (Nitra) - 94

Vhadzovania: Tomáš Zigo (Košice)
Návrat do zostavy nebol ľahký. Tomáš Zigo odohral v ročníku 2023/24 iba päť stretnutí a čakali ho dve operácie. Keď sa mal vrátiť do hry, na tréningu si zranil koleno a odbil si extraligový sezónny debut až v novembri. V základnej časti odohral 25 duelov s bilanciou 1+1, odmenou mu však bolo play-off a štvrtý extraligový titul.
Hoci jeho ofenzívne štatistiky neohúria, v jednom ukazovateli dominoval celej súťaži. Z útočníkov, ktorí absolvovali aspoň 50 vhadzovaní, mal najlepšiu percentuálnu úspešnosť. Uspel v takmer dvoch tretinách prípadov (67,1 %). Až za ním sa umiestnili Stephen Harper (64,2 %), Marly Quince (62,9 %) či Connor Ford (59,6 %).
Produktivita nie je Zigova prednosť, v nižších formáciách sa však stále dokáže presadiť. Košice však s ním na ľade čelili len 1,38 očakávaným gólom na 60 minút, čo je sčasti spôsobené aj kvalitou protihráčov a pevnou košickou defenzívou. Stále však ide o mimoriadne nízke číslo. Zigo tiež patrí medzi najčastejšie bodyčekujúcich útočníkov. Nový ročník strávi doma v Banskej Bystrici.
Najlepšie vhadzovania (aspoň 50 buly):
Tomáš Zigo (Košice) - 57/85, 67,1 %
Stephen Harper (Sp. Nová Ves) - 43/67, 64,2 %
Marly Quince (L. Mikuláš) - 635/1009, 62,9 %
Connor Ford (Sp. Nová Ves) - 711/1192, 59,6 %
Nick Jones (Žilina) - 446/763, 58,5 %