reklama
16. júl 2025 o 19:18

Má český titul, behá ako Bero, ale talentu dostal viac. Keď zlepší čísla, môže preraziť vo veľkom futbale

Príbeh mladého stredopoliara Baníku Ostrava Šimona Vlnu.

Šimon Vlna (vpravo) Šimon Vlna (vpravo) (zdroj: FUTBALSFZ.SK)
Písmo: |

Keď sme trénerovi našej futbalovej reprezentácie do 19 rokov Jurajovi Ančicovi položili otázku, ktorého dorastenca by on vybral do rubriky hviezdy budúcnosti, priam okamžite vyhŕkol meno Šimon Vlna.

Prečo? „Lebo je vyspelý a nadpriemerný v oboch fázach hry. Zdobí ho vyváženosť a komplexnosť. Navyše, chce byť osobnosť.

Samozrejme, potrebuje trochu dorásť, ale má predpoklady, aby bol líder,“ povedal na margo 18-ročného stredopoliara Baníka Ostrava.

Simon Nináč a Šimon Vlna sa tešia v Česku v drese Baniku Ostrava zo zisku titulu v kategórii staršieho dorastu U19. Simon Nináč a Šimon Vlna sa tešia v Česku v drese Baniku Ostrava zo zisku titulu v kategórii staršieho dorastu U19. (zdroj: Facebook Talentovaní Slováci)

Nabehá trinásť kilometrov

Koho vám Šimon Vlna pripomína zo známych hráčov? Dobiedzali sme ďalej…

„Fyzickou pripravenosťou, dynamikou, akčným rádiom a bežeckými výkonmi Matúša Bera. Tak ako on nemá problém spraviť trinásť kilometrov za zápas.

Dovolím si tvrdiť, že Šimon je ešte talentovanejší, ale nemá čísla ako Matúš. Na tom by mal popracovať, keďže predpoklady mu nechýbajú. Zdobí ho kvalitná strela, prihrávka, je šikovný s loptou, preto by mal mať lepšie štatistiky. Verím, že sa k tomu dopracuje,“ menoval klady a zápory Juraj Ančic.

reklama

Následne si opäť zobral slovo: „Ešte jedna zaujímavá vec! V strede poľa ho môžete využiť na každom poste.“

Komplexnosť je cenná vlastnosť aj u tridsiatnikov. Šimona Vlnu môžete postaviť pod hrot ako klasickú „desiatku“, ale zvládne aj úlohy defenzívneho stredopoliara pohybujúceho sa pred stopérmi.

„Najdôležitejšie pre mňa je, aby som hrával. Najradšej som, keď mám loptu na kopačke. Je mi naozaj jedno, či nastúpim ako číslo šesť, osem, alebo desať. Najmä mi dajte loptu,“ poznamenal v rozhovore pre denník Šport Šimon Vlna

Až bolo cítiť, ako žiari, keď hovorí o tom, ako loptu „mazná“ kopačkou. „Snažím sa rozvíjať všeobecne, aby ma v budúcnosti neodmietol klub len preto, že mám vyslovenú slabinu.

Základ je mať všetko aspoň na priemernej úrovni a k tomu silné stránky,“ poodhalil čosi o svojom uvažovaní talentovaný mladík a jasne naznačil, že s kariérou profesionála to myslí vážne.

reklama

Šampión v Baníku

Aby aj nie, v mládeži už dosiahol veľa. V minulej sezóne zažil s Ostravou oslavy českého titulu v súťaži do 19 rokov.

„Neskutočný rok! Darilo sa nám, skvele sme sa zohrali a napokon sme to dotiahli k zaslúženému prvenstvu. Tri kolá pred koncom sme mali už hotovo, takže super,“ podotkol šikovný stredopoliar a jedným dychom dodal, že ho teší osobný rozvoj.

„Zlepšil som sa po mentálnej stránke, boj o titul je v tomto smere náročný. Ale cítim, že sa mi podarilo aj futbalovo vyrásť, najmä v ofenzívnych herných činnostiach ako dribling, presnosť centrov, prvý dotyk…

Mám za sebou naozaj vydarený rok,“ skonštatoval Šimon Vlna.

3

  • góly strelil v minulej sezóne českej dorasteneckej ligy za Ostravu Šimon Vlna.

Posun k seniorom

Dorastenecký titul je síce krásny úspech, ale v kariére až tak veľa neznamená. Pre Šimona Vlnu je dôležité, aby prerazil medzi mužmi. Zdalo by sa, že je na to v ideálnom klube, keďže ostravský Baník má béčko v druhej lige.

reklama

Lenže tam Šimon Vlna hrať nebude. „Prípravu som strávil s béčkom, teraz však do tímu prišlo veľmi veľa hráčov z áčka, a tak mi v klube povedali, že by bolo dobré, aby som okúsil mužský futbal niekde inde. V druhej českej lige by som vraj nedostal želaný priestor.

Plán je, aby som zamieril na hosťovanie. Vyzerá to tak, že pôjdem na pol roka alebo rok do niektorého z klubov slovenskej ligy a potom sa vrátim do Ostravy na prípravu. Mužský futbal a kvalitná súťaž, to je teraz moja priorita,“ zdôraznil Šimon Vlna

Jeho uvažovanie podporil aj reprezentačný tréner Juraj Ančic: „Dorastenecká liga je pre neho už málo. Sám som zvedavý, ako sa s prechodom k seniorom vyrovná. Keď mu v Ostrave povedali, že druhá česká liga je pre neho priveľa, bol trochu sklamaný, pretože v mládeži ho vnímajú dlhodobo ako herného lídra, čo sa prejavuje v jeho sebavedomí.

reklama

Ego musel dať trošku bokom, keďže cíti, že by to v Česku zvládol a možno sa trošku cíti aj dotknutý.

A ja s ním v tomto súhlasím. Fyzicky aj herne je podľa môjho názoru nachystaný. Je dobré, že hľadá riešenie inde, lebo v doraste by stagnoval.“

Disciplína musí byť, ale stále je to len futbal.
šimon vlna

Rastie na lídra

Zaujímavé na Šimonovi Vlnovi sú nielen futbalové vlastnosti. Už od útleho veku sa prezentuje ako líder. „Myslím si, že to vyplýva z mojej povahy. Disciplína musí byť, ale stále je to len futbal, musíme si pri ňom užiť aj zábavu. Toho sa držím,“ poznamenal tínedžer, ktorý s futbalom začínal ako štvorročný v bratislavskom Domine.

Neskôr sa presunul do Petržalky, kde ho trénoval aj otec („Bolo to super, celé dni sme riešili, čo môžeme zlepšiť.“). S rodinou sa presťahoval neskôr do Rakúska a keď Európu zachvátila pandémia, futbal začal hrávať tam.

reklama

Rozhodol sa tak preto,lebo na Slovensku boli tréningy v porovnaní s našimi západnými susedmi pre prísne opatrenia výrazne obmedzené. Transfer do Salzburgu mu nevyšiel, ale zamieril do Austrie Viedeň. V jej drese strelil svoj jediný hetrik v kariére do siete Burgenlandu. To ešte nevedel, že sa potom stane súčasťou práve tohto tímu. Vydržal tam do leta 2024.

„Spravil som tam krok vpred. Keď hráte v Rakúsku, máte za spoluhráčov chalanov pôvodom z Albánska, Kosova… Ich mentalitou človek nasiakne. Zvlášť, keď ste pravidelne posunutý o kategóriu vyššie k starším hráčom.

Teší ma, že mám túto skúsenosť, ale napokon som odišiel do Ostravy, lebo som chcel pôsobiť v klube, kde je pre mňa výzva nielen sa presadiť medzi seniormi, ale neskôr chcem v Baníku zažiť aj európsky futbal,“ poznamenal Šimon, ktorý má svoje ciele takisto v reprezentácii.

reklama

S národným tímom do 19 rokov by rád postúpil z kvalifikácie na európsky šampionát. S výberom do 17 rokov už Euro zažil pod vedením trénera Branislava Fodreka. „Verím, že si to môže naša generácia zopakovať. Sme naozaj super ročník. Len musíme hrať ako jeden tím,“ dodal futbalista, ktorí za svoje vzory považuje hráčov ako Vitinha, Phil Foden či Thiago Alcantara.

Juraj Ančic. Juraj Ančic. (zdroj: TASR)

Už sa musel ospravedlniť trénerovi

V Rakúsku získal Šimon Vlna nielen dôležité písmená z futbalovej abecedy, ale aj európsku mentalitu a sebavedomie.

Vidieť na ňom, že si je vedomý svojich kvalít. V najťažších zápasoch vždy patrí medzi najlepších, aj vo vypätých situáciách. Zakaždým odovzdá minimálne svoj štandard, jeho výkonnosť nie je kolísavá.

Konzistentnosť súvisí s jeho herným sebavedomím a predurčuje ho k tomu, aby sa presadil vo veľkom futbale. Napríklad, v Ostrave sa hneď stal lídrom a na titule mal leví podiel,“ rozhovoril sa tréner Juraj Ančic, ktorý má so Šimonom Vlnom aj jeden „zážitok“.

Dnes sa už obaja na tom usmejú, ale reprezentačnému lodivodovi nebolo všetko jedno, keď mu tento mladík raz počas zápasu priamo z ihriska odvrkol.

O čo išlo? Juraj Ančic vyčítal svojmu zverencovi, že nepokryl potrebný priestor a ten mu zas povedal niečo v duchu, nech si to skúsi obehať on sám.

„Nebral som to osobne,“ ukázal nadhľad Juraj Ančic a s úsmevom na tvári všetko vysvetlil: „Šimon vedel, že prestrelil, ale ja zase viem, že som danú situáciu nevyhodnotil vtedy dobre a pravdu mal on.

Nerobil som z toho žiadnu aféru a bolo to na prospech veci. On sa ospravedlnil a ja som jeho prepáčte prijal.

Nezabúdam na to, že aj ja som hral futbal, bol som prchká povaha a tréneri to so mnou nemali ľahké.

Šimon to má v hlave usporiadané a v rodine veľmi dbajú na to, aby z neho vyrástol dobrý človek.

Je normálne, že mladý muž si neustráži hranice. Hneď si svoje pochybenie uvedomil, je to za nami.“

Prémiový obsah

Šéf najúspešnejšieho slovenského hádzanárskeho klubu Miloslav Chmeliar spokojne tlieska hráčom Tatrana Prešov.

Hádzaná nie je futbal, ale prvý muž Tatrana svoju voľbu neľutuje

Mecenáši - seriál denníka Šport o ľuďoch, ktorí financujú slovenský šport.

Mia Pohánková pred večerou šampiónov Wimbledonu 2025 s mamou, trénerom Róbertom Gašparetzom a svojím agentom (vľavo).

Nechodíme do kostola s prianím dostať rebríčkovo slabšiu súperku, vraví otec našej juniorskej wimbledonskej šampiónky

Ľuboša Pohánku zaskočila sila emócií po dcérinom triumfe na londýnskej tráve.

Kelvin Ofori v nedeľňajšom prípravnom zápase proti FC Midtjylland.
Pavol Staňo
reklama
reklama
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu