Cyklistika je šport, ktorý stojí na nepísaných pravidlách. Sú však rokmi overené a dávajú logiku. Napríklad ak pelotón zastaví na cikpauzu, nik neútočí. Je to pod úroveň.
V nedeľu v 15. etape však priamo pretekári tímu Visma jedno zo základných pravidiel porušili. Keď sa líder tímu dostane do problémov, má pád alebo technický problém, pretekári z jeho tímu neútočia. Svojou aktivitou totiž zrýchľujú pelotón. Zväčšujú rozdiel, ktorý potom musí líder zvládnuť.
Presne to sa stalo v nedeľu v 15. etape. Keď Jonasa Vingegaarda zadržal veľký pád, na čele hlavnej skupiny začali útočiť traja jeho kolegovia. Navyše nešlo o náhodu, ani chvíľkové zlyhanie. V útokoch pokračovali.
“Začína to byť smiešne. Spôsob, akým jazdia, je úplne beznádejný. Nechápem, čo robia," kritizoval ich víťaz Tour 1996 Bjarne Riis pre dánsky denník BT.
Jonasa kolegovia opustili
Vingegaardovi paradoxne pomáhal jeho úhlavný rival Tadej Pogačar, keď sa snažil na to jazdcov Vismy upozorniť a zastaviť.
“Snažil som sa s Timom Wellensom situáciu upokojiť, aby sa Jonas mohol vrátiť. Potom ale prišli ďalšie nástupy.
Zrazu zaútočil Wout (van Aert), potom Victor (Campenaerts) a Matteo (Jorgenson). Nevedel som, čo si mám myslieť,” hovoril Pogačar pre dánsku televíziu TV2.
“Pogačar ich musel sám naháňať, aby prestali, inak by Jonas nemal šancu dotiahnuť sa späť. Tím ho necháva nasuchu. To je doslova hanebné.
Čo si myslia? Takéto niečo sa v žiadnom tíme nedeje. Jonasa jeho kolegovia opustili. Viac ich zaujímalo etapové víťazstvo,” kritizoval Vismu Riis.
Nakoniec sa všetko dobre dopadlo. Z útokov Vismy však ostala pachuť a mnohí nechápu, čo sa v tíme deje, ak traja jazdci útočia v momente, keď je ich líder na lopatkách.
V pondelok počas voľného dňa sa snažil športový riaditeľ Grischa Niermann všetko vysvetliť. Ich hlavným cieľom je vyhrať celkové poradie s Vingegaardom.
“Lenže na Tour máte aj menšie ciele ako napríklad etapové víťazstvá. V nedeľu som ja rozhodol, že chalani môžu nastupovať, pretože som veril, že Jonas sa ľahko dokáže vrátiť do pelotínu,” tvrdil Niermann na stretnutí s médiami.
Zlý deň môže mať aj Pogačar
Pravdou je, že sa sa to stalo najmä vďaka pričineniu Pogačara a UAE Emirates, ktorí zasiahli a snažili sa všetkých spomaliť, aby sa jazdci vrátili späť.
Vingegaard sa k situácii, kedy ho kolegovia opustili nevyjadril. V tomto roku nevyzerá, že by bol veľkou hrozbou v celkovom poradí. V rozhodujúcich momentoch mal zlý deň, čo sa mu v minulosti nestávalo.
"Mal som dva zlé dni a vtedy naberiete veľkú stratu. Za bežných okolností sa mi to nestáva. Ale zlý deň môže mať ktokoľvek, aj Tadej,” myslí si Vingegaard.
V celkovom poradí je jeho strata už výrazná. Dán vyhral Tour v rokoch 2022 a 2023. Nevzdáva sa a verí, že ešte môže vyhrať.
“Stále tomu verím, aj keď mám veľkú stratu. Musíme útočiť a niečo skúsiť. Tretí týždeň na veľkých etapákoch býva mojou silnou stránkou.
Neprezradím vám taktiku. Musíme však útočiť. Strácam viac ako štyri minúty,” doplnil.
Visma má plán
Aktuálne to vyznieva ako frázy, keďže Pogačar nemal slabú chvíľku. Skôr naopak. Po nešťastnom páde v 11. etape, pri ktorom si udrel bok a oškrel ľavú ruku, suverénnym spôsobom vyhral dve nasledujúce etapy.
Vingegaard však sľubuje, že je pripravený riskovať a nebude jazdiť na istotu.
“Máme svoj plán. Na Tour som už bol dva razy druhý a dvakrát som vyhral. Preto to musím skúšať. Budem riskovať, že prídem o druhé miesto, aby som získal žltý dres a zvíťazil.
Naozaj verím, že môžem zmazať stratu. Nemyslím si, že je Pogačar oveľa silnejší.
Rozdiel medzi nami vznikol, pretože som mal dva horšie dni. Viem, že celkovo som na tom lepšie. Práve preto nestrácam nádej,” doplnil.
Štyri minúty sú však v cyklistike dosť.
Dán dokázal najviac získať na Pogačara v jednej etape 5 minút a 45 sekúnd. V roku 2023 v etape cez Col de la Loze do Courchevelu. Vtedy Pogačar nezvládol vysoké tempo a horúce počasie.
“Som mŕtvy,” hlásil do vysielačky. To bol zrejme jeho najhorší deň na Tour.
Ak by Pogačara takto dokázala Visma pritlačiť k múru, naozaj by sa celkové poradie otočilo v prospech Dána.
Pogačar kašle a má nádchu
Zatiaľ to vyzerá len ako želanie Vismy a nie reálny plán.
“Táto Tour ide hladko. Dal by som jej 9 z 10 bodov. Pre odstúpenie Joaa Almeidu som ten jeden musel odrátať,” vraví Slovinec.
Pravdou je, že nie je celkom zdravý. Priznal, že má zrejme nádchu. Je to následok toho, že cyklisti sa pohybujú mimo etáp v klimatizovaných priestoroch, na bicykli sa zase ochladzujú ľadovými nápojmi.
“Môže to byť ľadom, ktorý si dávame všade. Pre hrdlo to nie je najlepšie. Áno tečie mi z nosa a pokašliavam. Nie je to však nič vážne,” priznal pre velonews.
Ak ho nezradí zdravie, budú mať súperi, čo robiť, aby ho zdolali.
A netýka sa to len Vingegaarda. Pogačar totiž bojuje o víťazstvo aj v bodovacej súťaži a môže byť aj najlepším vrchárom. Strata v oboch prípadoch je mizivá.
Zelený dres ešte nikdy nevyhral. Navyše je to súťaž pre klasikárov či šprintérov. Ak by ju vyhral, zaradil by sa na úroveň Eddyho Merckxa či Bernarda Hinaulta.
Do konca Tour ostáva 6 etáp, z toho tri náročné horské etapy. Kľúčovou by mala byť 18. etapa s cieľom na Col de la Loze.
Celkové poradie
Žltý dres: 1. Pogačar (Slovin.) UAE Emirates 54:20:44, 2. Vingegaard (Dán.) Visma Lease a Bike +4:13 min, 3.Lipowitz (Nem.) Red-Bull Bora hansgrohe +7:53
Bodovacia súťaž - zelený dres: 1. Milan (Tal.) Lidl-Trek 251 bodov, 2. Pogačar (Slovin.) UAE Emirates 223, 3. van der Poel (Hol.) Alpecin-Deceuninck 210 b.
Súťaž vrchárov - bodkovaný dres: 1. Martinez (Fr.) Bahrain-Victorious 60 b, 2. Pogačar (Slovin.) UAE Emirates 52, 3. Arensman (Hol.) Ineos Grenadiers 48
Súťaž jazdcov do 25 rokov – biely dres: 1. Lipowitz (Nem.) Red-Bull Bora hansgrohe 54:28:37, 2. Onley (V.Brit.) Picnic PostNHL +1:25, 3. Vaquelin (Fr.) Arkea B&B Hotels +2:28.