O sebe hovorí, že je ‘nekonvenčný pretekár’. Má veľké sny a nebojí sa o ne bojovať. Zbrane nikdy neskladá, jazdí naplno, útočí. Je neúnavný. Za posledné dva roky si ho fanúšikovia mohli zapamätať ako pretekára, ktorý je často v úniku.
Nebojí sa útočiť aj od začiatku etapy. Aj keď to niekedy pôsobí, akoby šiel hlavou proti múru.
“Radšej by som prišiel do cieľa ako posledný s vedomím, že som sa snažil niečo urobiť, akoby som mal prísť spolu s pelotónom bez toho, aby som niečo riskol,” hovoril Ben Healy pre magazín Roleur.
Vlani 620 km v únikoch
Nebojí sa všetko staviť na jednu kartu. Vlani najazdil na Tour de France v únikoch 620 kilometrov.
Najlepší výsledok? 5. miesto. To nie je niečo s čím by sa uspokojil.
Poučil sa. Tento rok šetril sily a spravil si plán. V 6. etape Tour de France ho realizoval a všetko mu vyšlo perfektne.
Prvý raz v kariére sa Healy tešil z etapového triumfu na Tour. Ako inak po celodennom úniku. Najskôr šliapal v 8-člennej skupinke, ale posledných 40 kilometrov sa rozbehol k sólovému úniku. Hoci ho súperi stíhali, Healy svoj rozdiel len navyšoval.
“Neskutočné. Na tomto som pracoval. A nielen dnes, ale v podstate celý život,” vravel v prvom rozhovore pre Eurosport.
Pripravil si plán
Už vlani to na Tour skúšal. Stále sa púšťal do únikov. Bojoval. Zakaždým mu víťazstvo ušlo.
“Otvorilo mi to oči. Pochopil som, že raz môžem etapu vyhrať. Preto som sa na Tour pripravoval. Študoval som etapy a táto mi hneď padla do očí. A vidíte, vyšlo to.”
Healy bol vo väčšej skupine.
“Vedel som, že im musím ujsť. Myslím, že som ich zaskočil a že to nečakali. Vedel som, že potom už musím len skloniť hlavu a urobiť svoju prácu,”
Do cieľa na súperov získal náskok 2:44 minúty. Čo je obrovský rozdiel. V celkovom poradí sa vyšvihol na ôsmu priečku.
"Je to jazdec, ktorý keď získa desať metrov, už ho neuvidíte," vravel pre TNT Cycling bývalý skvelý šprintér Robbie McEwen.

Späť v žltom drese
Pelotón v druhej polovici etapy zvoľnil tempo a dal tým šancu Mathie van der Poelovi. Holanďan bol v skupine v predu s jasným cieľom. Zobrať si späť žltý dres.
Cieľové stúpanie však prešiel z poslednými silami a so zaťatými zubami. “Dostával som kŕče do celého tela,” hovoril. Jeho snaha sa vyplatila. "Ako sa mi podarilo získať žltý dres? Tak to ozaj netuším."
V celkovom poradí sa vrátil pred Tadeja Pogačara na prvú priečku. Má znova žltý dres. Má to ale jeden háčik. Vedie o jedinú sekundu.
Keď to povedal v cieli Remcovi Evenepoelovi, ten tomu nechcel veriť. “Vážne? Jedna sekunda?” nechápavo pozeral Belgičan. Myslel si, že van der Poel žartuje.
Najtesnejší rozdiel znamená, že už v piatok môže oň van der Poel opäť prísť.
Pre Tadeja Pogačara to je isto zmena. Najmä ak v stredu po časovke bol hlavnou hviezdou slávnostného vyhlasovania.
Bol si prevziať žltý, bodkovaný aj zelený dres. Viedol všetky klasifikácie s výnimkou poradia jazdcov do 25 rokov.
O deň neskôr? O všetky tri dresy prišiel a v piatok nastúpi v dúhovom drese majstra sveta.
Pogačarovi to však neprekáža. Má potom menej povinností v cieli. "Dôležité bude priviezť žltý dres do Paríža," vraví.